Senat przegłosował zmiany w ustawie o CHF, oto jak wpłyną one na zyski banków | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
04 wrz 2015, 14:30

Senat przegłosował zmiany w ustawie o CHF, oto jak wpłyną one na zyski banków

Senat właśnie przyjął poprawki zaproponowane przez komisję senacką, dotyczące ustawy o restrukturyzacji kredytów walutowych. Najważniejsze zmiany przywracają ustawie formę, w jakiej trafiła ona do Sejmu.

W zeszłym tygodniu senacka Komisja Budżetu i Finansów zaproponowała przywrócenie poprzedniej wersji ustawy o restrukturyzacji kredytów walutowych. Dzisiaj Senat zatwierdził te zmiany. Oto najważniejsze z nich.

Założenia ustawy przyjęte przez SejmPoprawki Senatu do ustawy
Podział kosztów restrukturyzacji długów: 10% kredytobiorcy; 90% bankiPodział kosztów restrukturyzacji długów: 50% kredytobiorcy; 50% banki
Możliwość restrukturyzacji mają kredytobiorcy, których współczynnik LtV wynosi 80%Możliwość restrukturyzacji mają kredytobiorcy, których współczynnik LtV wynosi 120%, a dopiero w następnych latach 100% i 80%.

Tabela 1. Zmiany w ustawie przegłosowane przez Senat.

Przegłosowane przez Senat zmiany w ustawie to bardzo dobra wiadomość dla banków i ich akcjonariuszy z trzech powodów.

Powód 1: Znaczna redukcja kosztów

Po pierwsze, zmniejszenie obciążenia kosztami restrukturyzacji z 90% do 50% znacznie ograniczy straty banków:

BankProcent kredytów w CHFMaksymalny koszt restrukturyzacji kredytów przed poprawkami jako procent zysków rocznychMaksymalny koszt restrukturyzacji kredytów po poprawkach jako procent zysków rocznych
GETINOBLE #GNB28,90%800%445%
ALIOR #ALR14,00%240%130%
BANKBPH #BPH0,05%2%1%
BGZBNPP #BGZ10,32%445%250%
BOS #BOS10,61%405%225%
BZWBK #BZW15,00%130%75%
HANDLOWY #BHW5,00%18%10%
INGBSK #ING2,80%35%20%
MBANK #MBK28,00%335%185%
MILLENNIUM #MIL42,00%605%335%
PEKAO #PEO5,10%45%25%
PKOBP #PKO12,70%145%80%

Tabela 2. Szacunkowe maksymalne obciążenie finansowe banków przed poprawkami Senatu i po poprawkach.

Z naszych wyliczeń wynika, że kilka banków (Getin Noble, BGZ, BOS, Millennium) ustawa w pierwotnej formie kosztowałaby czterokrotność, a nawet ośmiokrotność zysków rocznych. Po zmianach to obciążenie zmniejszy się o około połowę, a przy sprzyjających notowaniach CHFPLN nawet więcej.

Powód 2: Rozłożenie kosztów w czasie

Po drugie, przywrócenie progu LtV (stosunek wartości kredytu do wartości nieruchomości) do 120% powoduje, że znaczna część kredytobiorców nie będzie mogła skorzystać z przewalutowania, co bardzo zmniejszy obciążenia banków. Dopiero w następnych latach, gdy próg LtV spadnie najpierw do 100%, a następnie do 80% zwiększy się obciążenie banków. Będzie więc ono rozłożone w czasie, co zmniejszy znacznie zyski i tym samym dywidendy. Dodatkowo, nikt dzisiaj nie wie jaki będzie kurs CHFPLN za dwa lata i czy w ogóle kredytobiorcom będzie się opłacać przewalutowanie kredytów..

Powód 3: Nieopłacalność przewalutowania

Po trzecie, takie rozłożenie kosztów i wprowadzenie obwarowań dotyczących LtV spowoduje, że dla dużej grupy kredytobiorców przewalutowanie się nie opłaci. Dodatkowo Sejm zamierza wprowadzić jeszcze warunek socjalny do ustawy. Jeżeli do tego dojdzie, to grono kredytobiorców, których obejmować będzie ustawa zmniejszy się jeszcze bardziej.

Co dalej z ustawą i kursami banków?

Teraz ustawa wróci do Sejmu, który może poprawki Senatu przyjąć, bądź odrzucić, ale do tego potrzeba bezwzględnej większości głosów. Następnie zostanie przekazana do podpisu Prezydenta. Trudno więc oczekiwać euforii na akcjach banków, ale ryzyko polityczne i presja na spadki na pewno ulegnie obniżeniu.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja OTWARTA: Tylko do wtorku, 11 czerwca 2024 r. do godziny 23:59 trwa nabór do Strefy Inwestorów. Po tym terminie dołączenie do społeczności inwestorów giełdowych nie będzie możliwe (aż do kolejnego naboru). Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu i atrakcyjnych bonusów, to jest to oferta dla Ciebie:
Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost