Młodzi ludzie masowo otwierają rachunki maklerskie
Obrazek użytkownika Karolina Piotrowska
26 sie 2020, 06:45

Amerykanie i Europejczycy masowo kupują akcje. Trwa ogólnoświatowy szturm na biura maklerskie

Szturm na giełdę trwa w najlepsze od początku tego roku. Młodzi Amerykanie i Europejczycy masowo inwestują w akcje.

Pandemia koronawirusa wywołała dużą zmienność cen akcji i innych instrumentów finansowych notowanych na giełdach na całym świecie, w tym w Polsce. Ta podwyższona zmienność przyciągnęła rzesze inwestorów.

Widać to nawet na naszym rynku. W I półroczu 2020 r. wartość obrotów akcjami na głównym rynku GPW wyniosła rekordowe ponad 131 mld zł, z czego największa aktywność inwestorów była widoczna w czerwcu. W ciągu pierwszych 6 miesięcy tego roku na GPW zadebiutowało 5 spółek: jedna na głównym rynku i 4 na rynku NewConnect.

Młodzi na całym świecie ruszyli do biur maklerskich

Ale podobne zjawisko widać na całym świecie: na rynkach giełdowych w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Wielkiej Brytanii. Indywidualni inwestorzy nie chcą już trzymać swoich oszczędności w banku, na nisko oprocentowanych lokatach.
 

Zobacz także: Wysokie obroty na GPW w I połowie 2020 r.

Od stycznia do marca tego roku niemieccy inwestorzy kupili akcje spółek giełdowych za prawie 14 mld euro. Oznacza to, że na giełdę wpłynęło dwa razy więcej, niż rok wcześniej i najwięcej od 2007 roku w ujęciu kwartalnym.

Podobnie jak w Polsce i w Niemczech, sytuacja wygląda w USA. W I kwartale na platformie Robinhood - dzięki której użytkownicy mają możliwość prowadzenia bezpłatnego handlu na rynku – pojawiło się 3 mln nowych użytkowników. Inni brokerzy, tacy jak Fidelity czy TD Ameritrade, także zanotowali gigantyczne przyrosty liczby nowych klientów.

Od połowy lutego do końca marca tego roku w Wielkiej Brytanii uruchomiono o 112 proc. więcej indywidualnych rachunków maklerskich, niż rok wcześniej. Wiek osób otwierających indywidualne rachunki wahał się głównie w przedziale od 18 do 30 lat.

W tym roku 55 proc. Amerykanów miało zainwestowany kapitał na giełdzie. Jednak to oznacza, że jest to poziom o 10 pkt. proc. niższy od tego z 2007 roku. Jeszcze spora grupa inwestorów musi napłynąć na rynek giełdowy, by inwestowanie w akcje stało się tak popularne, jak było przed wielkim kryzysem finansowym z 2008 roku.

Zobacz także: Nie tylko Polacy masowo otwierają rachunki maklerskie. Inwestorzy indywidualni szturmują też giełdę w USA

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost